papuga

Ciekawe informacje o papugach

Ptaki nie bywają tak częstymi gośćmi w naszych domach z kilku prozaicznych względów. Prawdą jest, że brudzą nie bardziej niż inne zwierzątka, jednak chodzi tutaj przede wszystkim o duży hałas. Oczywistym jest, że pasjonaci ptactwa nie miewają z hałasem kłopotu, ale większości zwyczajnych ludzi to niestety przeszkadza. Piękne ozdobne ptaki to luksusowy dodatek dla każdego domu. Nie chodzi tu o ptaki biegające wkoło domu, bo nie każdy dysponuje podwórzem, ale o ptaki hodowane wewnątrz domu, jakie trzyma się w zamknięte w klatkach. Najpopularniejsze bywają ciekawe gatunki papug, kanarki i tym podobne. Typowe papugi bywają nieraz spokojniejsze i cichsze od kanarków, które w tylko sobie znanych godzinach zaczynają swe śpiewy i to może czasami rozdrażniać ludzi. Ale zakłada się, iż nikt nie ma żadnych obiekcji i śmiało zajmuje się hodowlą ptaka w domu.

papuga
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Ptaki nie są nazbyt wymagającymi zwierzątkami, jednakże potrzebują dużo ruchu, dlatego też wiele osób inwestuje w dosyć sporą klatkę przeznaczoną dla zakupionego osobnika, lub co jakiś czas wypuszcza ptaszka, aby pofruwał sobie po domu. Inni idą jeszcze dalej i starają się zapewnić ptakom każdego gatunku dużo większy komfort bytowania zmieniając dla nich całe pomieszczenie. Wtedy oczywiście hodowca pewnie posiada więcej niż jeden okaz danego gatunku, a pomieszczenie przygotowywane dla ptaków przypomina raczej jakąś część gęstej dżungli. Niewielu stać na przerobienie całego pomieszczenia w taki sposób, ale to ci, którzy to robią, uzyskują bajeczne rezultaty nie tylko we własnych oczach. Ale zejdźmy nieco bliżej ziemi.

Ptaszek potrzebuje zwyczajnych rzeczy. Wystarczy mu tylko pożywienie, woda i dodatkowe zabawki, a w szczególności huśtawki. To są podstawowe jego potrzeby. Trzeba jednakże zwrócić uwagę na fakt, że niektóre gatunki wymagają w swojej klatce drugiego osobnika. Czasami wcale nie musi to być płeć przeciwna, jednak ptaszek przebywający samotnie w klatce w późniejszym okresie niespokojny, apatyczny i poddenerwowany. Nie każdy gatunek reaguje tak samo, jednakże pewne z gatunków małych papużek przebywając same okazują swoim zachowaniem dyskomfort, który czują.

papuga
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Zajmując się hodowaniem ptaków trzeba wziąć takie i pozostałe czynniki pod uwagę, by nie stwarzać zwierzęciu niewygodnych warunków, mimo że właścicielowi może się zdawać, iż wszystko przebiega bardzo dobrze. Wiadomo, że ptaki czują nastrój hodowcy, dlatego dla komfortu życia ptactwa wymagana jest atmosfera pozbawiona zbyt gwałtownych zachowań. Dzięki takiemu podejściu ptactwo może się rozwijać prawidłowo nawet w tak odmiennych warunkach, którymi są zamknięte klatki. Warto naturalnie zabezpieczyć się w specjalistyczną literaturę na temat ptaków hodowlanych. To pozwala na lepsze poznanie potrzeb ptaków i ich naturalnym środowiskiem życia, co pozwala na stworzenie dosyć zbliżonych warunków, panujące w ich rodzimym miejscu, z którego pochodzą.

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *